Āda ir viens no mūsu svarīgākajiem orgāniem. Āda aizsargā mūs no infekcijām, regulē ķermeņa temperatūru, sniedz taustes sajūtu un atbild par mūsu izskatu. Nav noslēpums, ka parādoties vēsajam laikam āda sāk palikt sausāka, bet vēsais laiks ir tikai viens no nedaudziem iemesliem, kas ietekmē ādas mitruma līmeni.
Kas ietekmē ādas mitruma līmeni?
Ārējo vides faktoru iedarbības rezultātā, āda zaudē vitāli svarīgos lipīdus, kuru dēļ, āda vairs nespēj piesaistīt mitrumu, tā kļūst arvien sausāka un mazinās ādas virskārtas aizsargspējas. Ja sausa āda netiek pienācīgi kopta, tā var kļūt arvien sausāka un var pasliktināties arī ādas vispārējais stāvoklis.
Nelabvēlīgi laika apstākļi: auksts, karsts un sauss gaiss mazina ādas aizsargspējas, jo tā nespēj pielāgoties tik strauji mainīgajiem laika apstākļiem, īpaši rudenī.
Sezonālas izmaiņas: sausas ādas pazīmes bieži vien kļūst izteiktākas vasarā – UV starojuma ietekmes rezultātā āda var palikt sausa, turklāt paātrinās ādas novecošanās. Ziemā – īpaši, sākoties apkures sezonai, kad mainās kontrasts no gaisa temperatūras ārā un mājoklī, tā pat arī gaisam mājoklī paliekot sausākam.
Nepareiza ādas kopšana: pārāk bieža vai ilga mazgāšanās karstā vannā vai dušā, veicina ādas dabiskās aizsargbarjeras noārdīšanos. Mazgājoties izmantojot spēcīgas ziepes, vai nepiemērotus līdzekļus, zaudējot tik svarīgos lipīdus.
Medikamenti: ādas sausums bieži vien ir medikamentu lietošanas blakusefekts. Medikamenti, kuriem ir šādas blakusparādības, ir diurētiskie līdzekļi, kas palielina no organisma izvadītā ūdens daudzumu, pazeminot asinsspiedienu. Arī atsevišķas antibiotikas un tabletes aknes ārstēšanai.
Hormonālās izmaiņas: ādas mitrumu un lipīdu līmeni var ietekmēt atsevišķu hormonu, jo īpaši izmaiņas estrogēna un testosterona līmenī. Ādas sausumu īpaši var novērot grūtniecības laikā un pēc menopauzes, hormonālo izmaiņu rezultātā.
Uzturs: lai āda pienācīgi pildītu savas funkcijas, tai tāpat kā jebkuram citam orgānam ir nepieciešama virkne svarīgu barības vielu, taukskābes un vitamīnu. Ja ādai trūkst kaut viena no šīm vielām, tā var kļūt sausa.
Vecums: ādai novecojot, iekšējie procesi palēninās un samazinās saražoto lipīdu daudzums. Samazinās arī ūdens daudzums ādā un ādas spēja aizturēt mitrumu. Šo iemeslu dēļ āda kļūst sausāka, kas savukārt paātrina ādas novecošanos un veicina sīko grumbiņu un arī dziļāku grumbu veidošanos.
Ģenētiskie faktori: dažiem cilvēkiem ir sausa, bet citiem – normāla vai taukaina āda. Lai gan bērniem ne vienmēr ir tāds pats ādas tips kā viņu vecākiem, tā ir iedzimta īpašība.
Smēķēšana un alkohola lietošana: cigaretes satur daudz toksīnu, tostarp nikotīnu, kas var traucēt asinsriti un palēnināt ādas vielmaiņas procesus, un tādējādi izraisīt ādas sausumu. Tā pat arī alkohola lietošana veicina brīvo radikāļu rašanos ādā, paātrinot ādas novecošanās pazīmju veidošanos.
Ko darīt?
- Izvairīties no sausa gaisa – aukstā un karstā laikā mazāk uzturēties ārpus telpām, savukārt telpās, kurās ir centrālapkure, izmantot gaisa mitrinātāju.
- Pavadīt mazāk laika karstā ūdenī – ilgstošas vannošanās vietā izvēlēties ātri nomazgāties dušā, karsta ūdens vietā, izvēlieties siltu ūdeni vai kontrastdušu.
- Mazgājot traukus un veicot uzkopšanas darbus, uzvelciet cimdus – tā Jūs pasargāsiet rokas no karstā ūdens un agresīvo tīrīšanas līdzekļu iedarbības.
- Lietojot veļas mazgāšanas līdzekli, kas nesatur smaržvielas un krāsvielas, var mazināt ādas kairināšanu un sausumu, jo šīs vielas pēc veļas mazgāšanas var palikt uz apģērba.
- Lai novērstu ādas kairinājumu, lietot kopšanas līdzekļus, kas nesatur smaržvielas, krāsvielas un parabēnus. Ādas mitrinātāju izvēlēties bagātu ar antioksidantiem un vitamīniem, lai atjaunotu dabīgo mitruma līmeni ādā. Mitrināt to pēc katras mazgāšanās reizes, un kad jūt, ka āda paliek sausāka.
- Dzert pietiekami daudz ūdens, lai āda tiktu “mitrināta arī no iekšpuses”. Šis ieteikums jo īpaši attiecas uz gados vecākiem cilvēkiem.
- Pievērst uzmanību vai tiek uzņemti pietiekami daudz vitamīni un antioksidanti ar pašreizējo ēdienkarti.
- Kā vasarā, tā arī ziemā, vienmēr 15 minūtes pirms iziešanas saules gaismā, uzklājiet saules aizsargkrēmu, kas pasargās ādu no UV starojuma nelabvēlīgas ietekmes.